Chat with us, powered by LiveChat

Pillen: “Defensie vervrouwelijkt: bijna de kaap van 10% vrouwen bereikt”

Pillen: “Defensie vervrouwelijkt: bijna de kaap van 10% vrouwen bereikt”

Pillen: “Defensie vervrouwelijkt: bijna de kaap van 10% vrouwen bereikt”

Bijna één op de tien militairen is een vrouw. Dat blijkt uit cijfers die Kamerlid Jasper Pillen (Open Vld) opvroeg bij Minister van Defensie Ludivine Dedonder. Hij peilde naar de evolutie van het aantal dames de laatste 5 jaar. 

Pillen: “Op 5 jaar tijd stellen we nominaal een zeer kleine stijging van het aantal vrouwelijke militairen vast: er kwamen 104 dames bij. Procentueel is er een grotere toename: de kaap van de 10% dames bij Defensie wordt net nog niet gehaald.” De uitleg hiervoor is dat er door de pensioenuitstroom sinds 2017 vierduizend mannelijke militairen minder zijn terwijl in die periode nominaal het aantal vrouwelijke militairen wel licht toegenomen is. Het is te verwachten dat deze tendens zich de eerstkomende jaren nog zal verderzetten.

De Medische component is al jaren de component met de meeste dames: op amper enkele jaren tijd is men daar van bijna 1 op 4 naar bijna 1 op 3 geëvolueerd. De Landcomponent hinkt achterop.

Defensie toont zich ook als een aantrekkelijke werkgever voor vrouwen in burgerfuncties: zo is bijna de helft van de burgers die aan de slag zijn bij Defensie een vrouw. “De Minister wil de komende jaren het aantal burgerfuncties bij Defensie drastisch optrekken. Ik steun die doelstelling volmondig. De verwachting is dus dat de vervrouwelijking zich ook langs deze weg verder zal zetten”, voorspelt Pillen.

Pillen verwelkomt de recente acties van Defensie tegen seksuele intimidatie. Het statement van admiraal Hofman, die de situatie als “ernstig maar niet hopeloos” omschreef, was daarbij duidelijk. (nvdr: https://www.standaard.be/cnt/dmf20210318_98029960)

“Defensie zal nog een tijdje een mannenbastion blijven, maar iedereen moet welkom zijn bij Defensie. Defensie is een gezagsdepartement met een belangrijke maatschappelijke rol, het is eveneens een sociale ladder waarop iedereen op basis van merites carrière kan maken. Gelijke kansen zijn essentieel. Al van bij de rekrutering moet men aandacht hebben voor deze uitdagingen”, stelt Pillen tot slot.

Tabel 1 :     Aantal vrouwelijke militairen per component in 2017

Composantes

Componenten

Femmes

Vrouwen

Hommes

Mannen

Total

Totaal

% Femmes

%Vrouwen

Air – Lucht4005.4525.8526,84
Terre – Land4079.93310.3403,94
Medical – Medisch3231.0811.40423,01
Marine – Marine1431.2041.34710,62
Non répartis – niet verdeeld9718.9029.8739,83
Total – Totaal2.24426.57228.8167,79

 

Tabel 2 :     Aantal burgervrouwen per component in 2017

Composantes

Componenten

Femmes

Vrouwen

Hommes

Mannen

Total

Totaal

% Femmes

%Vrouwen

Air – Lucht22153759,46
Terre – Land43428550,59
Medical – Medisch1354918473,37
Marine – Marine13263933,33
Non répartis – niet verdeeld5027651.26739,62
Total – Totaal7158971.61244,35

 

Tabel 3:     Aantal vrouwelijke militairen per component in 2021

Composantes

Componenten

Femmes

Vrouwen

Hommes

Mannen

Total

Totaal

% Femmes

%Vrouwen

Air – Lucht4054.4954.9008,27
Terre – Land4378.8169.2534,72
Medical – Medisch3999451.34429,69
Marine – Marine1521.1501.30211,67
Non répartis – niet verdeeld9557.1088.06311,84
Total – Totaal2.34822.51424.8629,44

 

Tabel 4 :     Aantal burgervrouwen per component in 2021

Composantes

Componenten

Femmes

Vrouwen

Hommes

Mannen

Total

Totaal

% Femmes

%Vrouwen

Air – Lucht17112860,71
Terre – Land36205664,29
Medical – Medisch1285017871,91
Marine – Marine12172941,38
Non répartis – niet verdeeld5127371.24940,99
Total – Totaal7058351.54045,78

 



Schrijf je in op onze nieuwsbrief InschrijvenSchrijf je in op onze nieuwsbrief